Haber

TMV Sırbistan’ın Novi Pazar şehrinde anaokulu açtı

NOVI Türkiye Maarif Vakfı’nın (TMV) anaokulu, Sırbistan’ın Müslüman çoğunluklu Sancak bölgesindeki Novi Pazar şehrinde açıldı.

Novi Pazar’da düzenlenen anaokulunun açılışına Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, Sırbistan Turizm ve Gençlik Bakanı Hüseyin Memic, Türkiye’nin Novi Pazar Başkonsolosu Osman Peşmen, TMV Mütevelli Heyeti Üyesi Selim Cerrah, TMV Yönetim Kurulu Üyesi katıldı. Ali Çiçek ve Novi Pazar Belediyesi. Lideri Nihat Bisevac katıldı.

Büyükelçi Aksoy, burada yaptığı açıklamada, TMV’nin Türk eğitim sisteminin dünyaya açılan penceresi olduğunu ve TMV ile gurur duyduklarını belirtti.

Aksoy, TMV’nin Sırbistan’daki faaliyetlerine 2021 yılında başkent Belgrad’da başladığını hatırlatarak, bu okullardaki öğrenci sayısının 800’e yaklaştığını belirtti.

Novi Pazar’da açılan anaokulunun, TMV’nin Sırbistan’ın Belgrad dışında bir şehrinde açtığı ilk okul olduğunun altını çizen Aksoy, “Biz Sancaklı çocuklarımızın, Sancaklı kardeşlerimizin eğitimine çok önem veriyoruz. En iyi ve kaliteli eğitimi almaları gerekiyor ve onları kendi çocuklarımızdan ayırmıyoruz. Bu nedenle çok kaliteli ve kaliteli bir kurum olan TMV’nin buraya gelmesini sağladık.” söz konusu.

Aksoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in dostane ilişkileri sayesinde Türkiye-Sırp ilişkilerinin ileri bir seviyeye taşındığını söyledi.

TMV Yönetim Kurulu Üyesi Çiçek, Türkiye Maarif Vakfı’nın 52 ülkede 50 binden fazla kişiye hizmet verdiğini hatırlatarak, “Balkanlar’a verdiğimiz önceliğin göstergesi olarak bugün Novi Pazar’da anaokulu ile hizmetimize başlayacağız. bu cuma günü gelecek yılları inşa edecek nesilleri inşa edeceğiz.” “Gelişimine yönelik ilk adımı atıyoruz.” dedi.

Çiçek, TMV’nin okul öncesi eğitimde yüksek standartlarıyla tüm dünyada tanınan bir marka haline geldiğinin altını çizerek, “Balkanlar’daki anaokulu yatırımlarımız Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Macaristan, Romanya ve Romanya’da biliniyor. Kosova’da “Sırbistan’da özellikle Novi Pazar’da bu hizmetleri vermeye başladık. Amacımız 120 kişi kapasiteli okulumuzda Novi Pazar halkının çocuklarına en kaliteli okul öncesi eğitimi vermektir.” ifadelerini kullandı.???????

Bu arada 3-7 yaş arası çocukların TMV’nin Novi Pazar’daki anaokulunda eğitim göreceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu