Haber

Suudi Arabistan’da dikkat çeken ‘evlilik’ uygulaması: Kutsal mekanlarda tören yapılabilecek

Suudi yetkililer, turizmi teşvik etmek amacıyla çiftlerin Mekke ve Medine’deki kutsal mekanlarda evlilik sözleşmesi imzalamasına izin vereceklerini açıkladı. Hac ve Umre Bakanlığı tarafından başlatılan bu girişim, Mekke’deki Mescid-i Haram ve Medine’deki Mescid-i Nebevî’de nikah akdine izin veriyor. Uzmanlar bu adımı kutsal mekanların saygıyla ele alındığı bir yenilik olarak değerlendiriyor.

“İNOVASYON İÇİN BÜYÜK BİR ADIM”

Bu girişim, Hac ve Umre Bakanlığı’nın başlattığı, Mekke’deki Mescid-i Haram ve Medine’deki Mescid-i Nebevî’de düğün törenlerine izin veren girişimler kapsamında duyuruldu. Uzmanlar, her iki mekanın da kutsallığını göz önünde bulundurarak bu girişimi inovasyon adına ‘büyük bir adım’ olarak değerlendirdi.

Suudi mazun (evlilik memuru) Musaed Al Jabri, İslam’da mescidde evlilik akdi imzalamanın mümkün olduğunu belirterek, Hz. Muhammed (sav)’in bir arkadaşının mescidde düğün töreni yaptığını belirtti.

BEREKET VE BEREKET GETİRDİĞİNE İNANILIR

Al Jabri, bazı kişilerin mescidde evlilik sözleşmesi yapmanın “bolluk ve iyi şanslar” getirdiğine inandığını belirtti. Törene katılanların uyması gereken kurallar arasında ibadet edenlerin dikkatini dağıtmamak için yüksek sesli konuşmalardan kaçınmak olduğunu belirtti. “Ayrıca mekanın kutsallığına saygı göstermek ve çok fazla kahve, şeker veya yiyecek getirmemek de önemli” diye ekledi.

Suudi Arabistan ve ötesinden milyonlarca Müslüman, her yıl Umre yapmak ve Medine’deki Mescid-i Nebevî’yi ve diğer İslami kutsal mekanları ziyaret etmek için Mescid-i Haram’a seyahat ediyor.

Kaynak: SonDakika.com / Dünya

saricakaya-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu