Haber

Sudan’da BM personeli öldürüldü, operasyonlar durduruldu

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasında çıkan çatışmalarda, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’ndan (WFP) 3 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. WFP, Sudan’daki faaliyetlerini geçici olarak askıya aldı. Açıklamaya göre, Kuzey Darfur’un Kabkabiya kasabasında çıkan çatışmalarda üç WFP çalışanı öldü, iki kişi de yaralandı.

WFP İcra Direktörü Cindy McCain, “Güvenlik durumunu gözden geçirdik ve Sudan’daki tüm operasyonları geçici olarak askıya almak zorunda kaldık” dedi. McCain, “WFP, gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalan Sudan halkına yardım etmeye kararlıdır, ancak gruplarımızın güvenliği garanti edilmezse işimizi yapamayız.” dedi.

MISIR VE GÜNEY SUDAN’DAN ‘ARACILIK’ TEKLİFİ

Öte yandan Mısır Devlet Başkanı Abdel Fattah Sisi ve Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, çatışmalara bir an önce son verilmesi çağrısında bulunarak “arabuluculuk” yapmaya hazır olduklarını bildirdi. Güney Sudan Devlet Başkanı Mayardit, Sudan’daki durumu görüşmek üzere Mısır Devlet Başkanı Sisi’yi telefonla aradı. Sudan’daki çatışmaların derhal durdurulması ve ateşkes çağrısında bulunan taraflar, ‘halkın çıkarlarını gözetmelerini ve barışçıl diyaloğa öncelik vermelerini’ istedi.

ARAP BİRLİĞİNDEN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Arap Birliği, Sudan’daki durum nedeniyle Mısır ve Suudi Arabistan’ın daveti üzerine olağanüstü toplandı. Mısır resmi ajansı MENA’da yer alan habere göre, Arap Birliği Konseyi, Sudan’daki olayları görüşmek üzere Mısır’ın başkanlığında daimi temsilciler düzeyinde toplandı.

Doğu Afrika bloğu Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) da acil bir toplantı yapma kararı aldı. İGAD Sözcüsü Nuur Mohamud Sheekh, üye ülke liderlerinin bugün Sudan’daki gelişmeleri görüşmek üzere bir araya geleceğine değindi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu