Yaşam

Sihirbazların Ortadan İkiye Bölme Numarası Nasıl Yapılıyor?

Sihirbazlık şovlarının vazgeçilmezi diyebileceğimiz “bir kadını ortadan ikiye bölme numarası”nın nasıl yapıldığıyla ilgili sistemler yıllar geçtikçe çeşitlense de sıkça kullanılan birkaç yöntem bulunuyor. 

Geçmişi bir asır önceye dayanan ve görenleri dehşete düşüren bu numaranın nasıl yapıldığına dair yolları incelemeden evvel tarihine kısaca bir göz atalım.

Bir bayanı ortadan ikiye bölme numarasının geçmişi pek de günahsız değil.

Ortadan ikiye bölme numarası birinci kere 17 Ocak 1921 tarihinde Londra’nın kuzeyindeki Finsbury Park Empire’da Percy Thomas Tibbles tarafından sergilendi. Şov epey ilgi çekti zira o periyotlarda bayanlar oy hakkı kazanmak için uğraş ediyordu. 

Oy hakkı uğraşlarını kazanmalarından kısa müddet sonra bir bayanı ortadan ikiye bölme numarasını sergileyen Tibbles, hakları için savaşan bayanların önde gelen isimlerinden Sylvia Pankhurst’u kurbanı olmaya bile davet etti ancak Pankhrust tabii ki bu teklifi geri çevirdi. 

Percy Thomas Tibbles’tan aylar sonra Horace Goldin tarafından taklit edilen bu şovda erkek kurban kullanılınca pek ilgi çekmedi ve tekrar bayanlar kullanılmaya devam etti. Vakitle numarayı yapanlar arttı ve prosedürler çeşitlenmeye başladı.

Kutunun içerisinde biri daha varmış!

Horace Goldin 1921 yılında öbür sihirbazların onu kopyalamasından korkarak çabucak bir patent başvurusunda bulundu ve böylelikle numarasının sırrını açıklamak zorunda kaldı. Patentlerin içerdiği sistemlerden birincisi ise şu halde: 

Hiç görünmeyen bir asistan, kutunun yarısında gizlenir. Kesildiği varsayılan asistan ise kutunun öbür yarısına girer. Görünür olan asistan, kutuya girdiğinde bâtın olan asistan ise ayaklarını dışarı çıkarır ve bu ayaklar güya öbür asistanın ayaklarıymış üzere görünür. Kısacası testere iki kadının ortasından geçer ve kimseye değmez.

Peki tek asistanla nasıl oluyor bu iş?

Diğer bir sık kullanılan hilede ise asistan tek başınadır. Kutuya girdiği anda aşağıda bacaklarını sokabileceği gizli bir bölme açılır yahut iki asistanla yapılan numaradaki üzere bacaklarını tek kutuda kendine gerçek katlar.

Kutunun öteki ucundan çıkan ayaklar ise gerçek ayak hareketleri sergileyen ayakkabılı birer mekanizmadır. Bu yüzden asistanın kesinlikle ayakkabılı olması gerekir. 

Zamanla birçok yeni formül gelişti.

Numaranın üzerinden geçen 100 yılın içerisinde sihirbazların, teknisyenlerin ve mühendislerin çalışmalarıyla çokça yeni hile ve araç gelişti. Sihirbazların kimileri numaralarının sırlarını büsbütün kapalı tutsa da birçoğunun nasıl olduğunu öğrenmek mümkün. 

Günümüzde ayna ve benzeri düzeneklerin kullanılmasıyla çeşitlenen ortadan ikiye bölme numarasının çok da bir olayının olmadığını gördüğümüze göre artık karşımıza çıktığında ağzımız açık bir şekilde izleyemeyeceğiz diyebilir miyiz?

  • Kaynaklar: Mental Floss, The Guardian, Wikiwand

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu