Ekonomi

Küresel piyasalar Çin’deki deflasyonla moralini bozdu

Çin’in deflasyon sürecine girdiğine dair verilerin açıklanmasının ardından küresel piyasalar satıcılarla seyrediyor.

Asya endekslerinde kırmızılar ağırlığını koruyor. Salı gününü yüzde 0,4 ve yüzde 0,9 kayıpla kapatan S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri vadeli işlemlerde hafif yükselişte.

Offshore yuan değer kazanırken, Çin Halk Bankası’nın yuanı yüksek bir seviyeye sabitlemesinin ardından dolar bir çentik kaydı.

Bloomberg Dolar Endeksi dün yüzde 0,43 yükseldikten sonra bu sabah yüzde 0,13 düştü.

Çin’de tüketici fiyatları düştü

Çin’de Temmuz ayında Tüketici Fiyatları Endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,3 azaldı. Bu, tüketici fiyatlarında Şubat 2021’den bu yana ilk düşüş oldu. Bloomberg anketinde beklenti yüzde 0,4’lük düşüş açıklanacaktı. Üretici Fiyat Endeksi ise yüzde 4,4 geriledi. Bir Bloomberg anketi %4’lük bir düşüş öngördü. Bu veri aynı zamanda ÜFE’de 10. ayda da kesintisiz gerilemeye işaret etti.

Kasım 2020’den bu yana ilk kez yıllık bazda hem TÜFE hem de ÜFE aynı ayda düştü. Veriler, Çin ekonomisinde toparlanmaya yönelik yaşanan düşüncelerin altını bir kez daha çizdi. Konut piyasasında uzun süredir devam eden sorunlar, ülke ihraç ürünlerine yönelik küresel talebin azalması ve tüketici harcamalarındaki gerileme, toparlanma üzerinde baskı oluşturmakta ve teşvik beklentilerini artırmaktadır.

Morgan Stanley Çin Baş Ekonomisti Robin Xing, “Çin’in bir deflasyon dönemine girdiği kesin. Buradaki soru bunun ne kadar süreceği. Maliye ve para politikalarını gevşetmek politika yapıcılara ve ne kadar koordineli olduklarına bağlı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu