Haber

ABD, Suriye’den kimyasal silah programının sorumluluğunu üstlenmesini istedi

ABD, Suriye’nin kimyasal silah programının sorumluluğunu üstlenmesi için konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) gündeminde tutmayı taahhüt etti.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, konseyde yaptığı konuşmada, Suriye’nin uluslararası topluma ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü müfettişlerine “defalarca yalan söylediğini” belirtti. En az 9 olayda kimyasal silah kullandığını doğrulayan OPCW).

Biden yönetiminin Suriye rejiminin eylemlerinin tüm sorumluluğunu üstlenmesini talep etmeye devam edeceğini belirten Thomas-Greenfield, “Esad rejimi, konseyin meseleden uzaklaşıp gündemi değiştirmesini umuyor” dedi. söz konusu.

Thomas-Greenfield, “Yorgunluğa yenik düşmemeliyiz, daha da kötüsü uyuşmamalıyız. Esad rejimi kendi halkına karşı kitle imha silahları kullandı” diyerek rejimin sorumluluktan kaçamayacağını vurguladı.

Suriye’nin kimyasal silah programının Bildirgesi

Suriye’nin BM Temsilci Yardımcısı Elhakem Dandi, BMGK toplantısında gündeme gelen konunun, “yeni bir gelişme olmadığı gerekçesiyle” ülkesinde şaşkınlıkla karşılandığını belirterek, konuyu gündemde tuttu. “ABD’nin Suriye’ye karşı düşmanca gündemi kapsamında Suriye’nin kimyasal silah dosyasını kötüye kullanma girişimi” idi. gibi tanımlanır.

Dandi, Suriye’nin kimyasal silah kullanımını kınadığını ve bin 400’den fazla sivilin hayatını kaybettiği Doğu Guta katliamının “yalanlardan ibaret” olduğunu savunarak, Suriye ordusunun envanterinde kimyasal silah bulunmadığını savundu.

Dandi, Suriye’nin OPCW ile işbirliği içinde çalıştığını, ancak OPCW müfettişlerinin önyargılı davrandıklarını ve “profesyonel çalışma yöntemlerini terk ederek çifte standartla hareket ettiklerini” iddia etti.

BM Silahsızlanma Başkan Yardımcısı Adedeji Ebo ise Suriye’nin OPCW’ye sunduğu kimyasal silah programına ilişkin beyannamenin tüm detayları içermediğini belirterek, beyannamede “boşluklara, tutarsızlıklara ve çelişkilere” işaret etti.

Rusya ve Çin ilk kez BMGK toplantısında Suriye’de kimyasal silah kullanımına ilişkin açıklama yapmayı reddetti.

Birleşik Arap Emirlikleri ve konseydeki Arap temsilciler, Suriye’nin kimyasal silah dosyasının her ay yerine üç ayda bir konsey gündemine alınması gerektiğini savundu.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) dün yaptığı yazılı açıklamada, kimyasal silah saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınlarının adalet beklediğini bildirdi.

Suriyeli temsilciler ve OPCW’nin uzman heyeti 22-23 Haziran’da Beyrut’a gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu