Ekonomi

Kripto şirketi Genesis de çekim işlemlerini askıya aldığını duyurdu

Investing.com – Kripto aracılık şirketi Genesis, FTX’in iflası sonrası olağandışı çekim talepleri olduğunu bildirmesinin akabinde bugün kredi kısmındaki süreçleri askıya aldığını duyurdu. 

FTX çöküşünün zincirleme tesiri devam ediyor

Genesis İdaresi tarafından yapılan açıklamada fon çekim taleplerinin şirketin kredi kısmı Genesis Küresel Capital’ın likiditesini aştığı bildirildi. Şirket, fon sağlamak ismine yeni seçenekleri değerlendirmeye başladıklarını söylerken kredi kısmının tekrar yapılandırılacağı bilgisini verdi. 

Diğer yandan yapılan açıklamada kripto şirketinin spot ve vadeli süreçleriyle saklama hizmetinde bir aksama olmadığı vurgulandı.

Genesis, kripto sanayisi için neden kıymetli?

Son gelişme FTX’in ani çöküşü sonrası kripto yatırımcılarında panik havasının devam ettiğini gösteriyor. Bu yüzden FTX ile irtibatlı olmayan kripto şirketleri dahi fon çekiminin hızlandığı bugünlerde likidite sıkışıklığı riskiyle çaba etmek zorunda kalıyor. Şimdiki durumda Genesis, kesimdeki kurumsal şirketler için kıymetli bir fon sağlayıcısı pozisyonunda bulunduğu için şirketin finansal durumu yakından takip ediliyor. Çünkü Genesis, piyasada yüksek ölçülü süreç yapan profesyonel yatırımcılar ve kurumlar için ticaret ve saklama hizmeti sunan piyasanın en eski kripto para aracılarından biri pozisyonunda bulunuyor. 

Şirket, ayrıyeten son birkaç yıldır piyasa yapıcıları için en büyük kripto kredi kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. Lakin 2022 yılında yaşanan kriz şirketin kredi departmanın da kıymetli ölçüde daralmasına yol açtı. Yılın birinci aylarında 44 milyar doları bulan kredi hacminin son çeyrekte 8,5 milyar doların altına düştüğü raporlandı. 

Genesis, geçen hafta FTX’te kilitli kalan 175 milyon doları olduğunu açıklamış bu açığın ana  şirketi Digital Currency Group’tan finanse edileceği bilgisi verilmişti. Şirket daha evvel ise iflas eden öbür bir şirket olan Three Arrows Capital’a kullandırdığı 2,4 milyar dolarlık krediden ötürü sıkıntı duruma düşmüştü.

Gemini borsası, Genesis’in süreçleri durdurmasından etkilendiğini açıkladı 

ABD merkezli kripto borsası Gemini, Genesis Küresel Capital’in çekim süreçlerini durdurmasının akabinde Earn programı kapsamında müşteri alacaklarının karşılanamayacağını duyurdu.

Yapılan duyuruda borsa yetkilileri, Earn programın kapsamında müşterilerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmek için azami çabayı gösterdiklerini söylerken başka eser ve hizmetlerinde bir sorun olmadığını ve Gemini borsasının %100 rezervli bir borsa ve saklama kurumu olduğunun altını çizdi.

Yazar: Günay Caymaz 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu