Haber

Japonya, İsrail’e karşı açılan soykırım davası hakkında yorum yapmaktan kaçındı

Japon hükümeti, İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) açılan “soykırım” davası hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor.

Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko, Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında, UAD’de açılan davada İsrail’in “soykırım (sözleşme)” kapsamındaki eylemlerinin değerlendirilmesine ilişkin “UAD şu anda konuyu tartışıyor” dedi. söz konusu.

“Japonya olarak müzakere süreci hakkında yorum yapmaktan kaçınıyoruz.” Kamikava, yargı süreçlerinin geleceğini izlemeye devam edeceklerini söyledi.

Proaktif diplomaside ısrar

Kamikawa, Gazze’deki gerilimin bir an önce sakinleştirilmesi gerektiğini ve Japonya’nın krizin tüm bölgeye yayılmasını önlemek için proaktif diplomasi konusunda ısrar ettiğini söyledi.

Çatışmaların 100 günü aşkın süredir devam ettiğine işaret eden Kamikawa, kış mevsiminin de etkisiyle saldırı altındaki bölgelerde insani koşulların daha da zorlaştığını anlattı.

Kamikava, “Kışın tüm hızıyla devam etmesiyle birlikte insanlar kendilerini giderek daha zorlu koşullar altında buluyor. Bu durumdan derin endişe duyuyoruz.” dedi. söz konusu.

Ülkesinin uluslararası kuruluşlar aracılığıyla Gazze’ye ayni ve nakdi yardım sağladığını belirten Kamikawa, yerel ihtiyaçları karşılamayı değerlendireceklerini ifade etti.

Güney Afrika’nın İsrail’e karşı UAD’de açtığı “soykırım davası”

Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınların Soykırım Sözleşmesi’ne aykırı olduğu gerekçesiyle 29 Aralık 2023’te UAD’de dava açmış ve İsrail’e karşı ihtiyati tedbir talebinde bulunmuştu.

Bu bağlamda Güney Afrika, UAD’den 9 ihtiyati tedbir konusunda karar vermesini talep ediyor.

Bu kararlar arasında “İsrail, Gazze’deki askeri operasyonlarını derhal durdurmalı, Filistinlilere karşı soykırımı önlemek için gerekli tüm makul önlemleri almalı ve yerinden edilenlerin evlerine dönmelerini ve yeterli yiyecek, su, yakıt, tıbbi ve tıbbi yardım da dahil olmak üzere insani yardım almalarını sağlamalıdır.” hijyen malzemeleri, barınak ve giysiler.” erişim, soykırıma karışanların cezalandırılması için gerekli adımların atılması ve soykırımın kanıtlarının korunması.”

Güney Afrika, durumun aciliyeti nedeniyle UAD’den tedbir kararı verilmesini talep ederken, 11-12 Ocak’ta duruşmaların tamamlanmasının ardından Mahkeme, tarafların beyan ve delillerini inceleyerek karar için müzakerelere başladı.

Kararın açıklanması için hakimleri bağlayan bir süre bulunmuyor ancak UAD’nin daha önceki kararlarına baktığımızda soykırım gibi acil durumlarda bu sürenin birkaç hafta olduğu görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu