Haber

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nden Akbelen açıklaması: ‘Düşmana yapılan bu halka yapılmaz’

İZMİR –İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Muğla’nın Akbelen Ormanı’ndaki maden sahası için ağaçlık kesimde nöbet tutarken tutuklulara takviye amacıyla basın açıklaması yaptı.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde düzenlenen basın açıklamasına sivil toplum kuruluşları (STK), siyasi partiler, Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk ve çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamada, “Akbelen’den Cudi’ye burası rant, yağma, savaş düzeni” yazılı pankartlar taşınırken, “Akbelen’den Cudi’ye kavga her yerde”, “Talana rağmen yaşasın hayat”, “Sermaye hakkını alsın” gibi sloganlar atıldı. Çek elini yoldan” sloganları atıldı.

Mustafa İnanç

Kitle adına açıklama yapan Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şube Başkanı Mustafa İnanç, “Akbelen’deki ağaç katliamını engellemeye çalışan halkın üzerine polis ve askeri sürüyorlar. Yaşlıya zulmediyorlar. Halkı kan ve gözyaşına boğuyorlar. Cudi’de yanan ormanı söndürmeye çalıştılar. Halkın gelmesine engel oluyorlar” dedi.

‘UNUTULMAZ VE ORANTISIZ MÜDAHALE UYGULANIYOR’

Orman katliamlarına direnenlerin önlendiğini belirten Güven, orman kesme ekibinin önüne geçmek için kolluk kuvvetlerinin barikat kurduğunu söyledi.

Bölgeden bugüne dair yansıyan haber ve görüntülerden, kolluk kuvvetleri tarafından birçok haksız ve orantısız işlem ve müdahalenin uygulandığının anlaşıldığını belirten İnanç, şöyle devam etti:

“Yasaya aykırı ve gelişigüzel uygulanan biber gazı ve tazyikli su müdahalesi bugün en çok basına yansıdı. Ayrıca bölgedeki avukatlar keyfi olarak gözaltına alındı ​​ve bir kısmı halen gözaltında. Bölgeye giden yollarda korkutma ve trafik akışının aksamasına neden olan kimlik kontrolleri, sabahtan öğlene kadar ve belirli saatlerde telefon sinyallerinin bloke edilmesi diğer haksız müdahaleler olarak gösteriliyor.

Güven, devletin vatandaşlara yönelik hukuksuz müdahalelerinin kabul edilemez olduğunu da vurguladı.

‘SUÇ OLUŞAN EMİRE UYMALARI HALİNDE HUKUK BÜROLARININ SORUMLU OLACAĞINI UNUTMUYORUZ’

Mustafa İtimat, iklim krizinin yaşandığı bu dönemlerde orman katliamları sonrası yaşanacak sorunlarla herkesin karşılaşacağına dikkat çekerek, çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Cudi’deki orman yangınına da değinen İtimat, şu ifadeleri kullandı:

“Günlerdir hukuka müdahale eden kolluk kuvvetlerine Türk Ceza Kanunu’nun 24. maddesi gereğince hata teşkil eden emrin hiçbir şekilde yerine getirilemeyeceğini, aksi halde sorumlu olacaklarını hatırlatırız. Aynı zamanda yarın onlar ve muhtemelen gelecek nesiller isimlerinden pişman olacaklar.Sizi bu tavrınızdan bir an önce vazgeçmeye ve İkizköy halkının haklı mücadelesinin yanında olmaya davet ediyoruz!Cudi yangınına müdahale edin ve halkın müdahalesini engellemeyin. Doğa katliamlarına karşı mücadele edenlere yapılan gözaltılar derhal serbest bırakılsın.Akbelen’de askerler cop sallıyor, TOMA tazyikli su sıkıyor.Yaşlı köylüler dövülüyor, yerde sürükleniyor.Gezi yapan gazetecilere gaz veriliyor. halka yapılan düşmana yapılmaz!” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu