Ekonomi

GoldenTree 1,35 milyar dolarlık özel kredi fonu başlattı

GoldenTree Asset Management, hızla genişleyen bir pazara önemli bir giriş yaparak ilk özel kredi fonu için 1,35 milyar doların üzerinde fon toplamayı başardı. New York merkezli ve 53 milyar dolarlık varlık yöneten firma, son on yılda diğer sabit gelirli fonlar aracılığıyla özel kredilere 6 milyar dolar yatırım yaptı.

Ancak bu yeni fon, GoldenTree’nin, bankaların kredi verme faaliyetlerini azaltmasıyla ilgi çeken bir alan olan özel kredi sektörüne yönelik ilk özel girişimini temsil ediyor.

2022’de katkı toplamaya başlayan fon, sermayesinin yaklaşık yarısını şimdiden dağıtmış ve %22 net getiri elde etmiştir. Şimdiye kadar, on farklı sektöre yayılmış yaklaşık 30 şirkete kredi sağladı.

Fonun stratejisi hakkında bilgi sahibi bir kaynağa göre, GoldenTree’nin yatırımları hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Avrupa’daki büyük şirketleri hedefliyor.

Bu şirketler tipik olarak 500 milyon doları aşan yıllık faiz, vergi, amortisman ve itfa payı öncesi kazançlara (EBITDA) sahiptir. Ancak fon, tek bir şirkete büyük meblağlar tahsis etmeme konusunda temkinli davranıyor.

GoldenTree’nin ortağı ve performans kredisi başkanı Lee Kruter, firmanın yaklaşımını vurgulayarak, önceliklerinin yüksek hacimli işlemlere odaklanmak yerine “farklılaştırılmış riske göre ayarlanmış getiri” sunan işlemler olduğunu belirtti. Bu strateji daha seçici ve potansiyel olarak daha kazançlı bir yatırım felsefesini yansıtmaktadır.

Preqin tarafından bildirildiği üzere, 1,6 trilyon doların üzerinde bir değere sahip olan özel kredi sektörünün 2028 yılına kadar 2,8 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu öngörü, sektörün hem varlık yöneticileri hem de yatırımcılar için artan cazibesinin altını çiziyor.

GoldenTree’nin kurucusu ve Baş Yatırım Sorumlusu Steve Tananbaum, özel kredi alanındaki yenilikçi potansiyeli vurgulayarak, kredi varlık sınıfları arasındaki dinamik evrimine dikkat çekti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu