Haber

Biden ve Xi APEC Zirvesi’nde buluştu

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi kapsamında dün ABD’de bir araya geldi. Diplomatik konuların ele alındığı toplantıya ilişkin Biden, “Yaptığımız en yapıcı ve verimli toplantılardan biriydi.” Çin lideri, Tayvan ile yeniden birleşme konusunda kararlı olduklarını ve bunun önlenemeyeceğini vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, APEC Zirvesi kapsamında ABD’nin San Francisco kentinde bir araya geldi. Beyaz Saray’dan toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, “İki lider, potansiyel iş birliği alanları da dahil olmak üzere birçok ikili ve küresel konuyu samimi ve yapıcı bir şekilde tartıştı ve anlaşmazlık alanları hakkında görüş alışverişinde bulundu.” ifadelerine yer verildi.

ÇİN TAYVAN İLE BİRLEŞMEYE KARARLI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Başkan Xi’nin görüşmede Tayvan meselesinin Çin-ABD ilişkilerindeki en önemli ve hassas konu olduğunun altını çizdiğini belirtti. Xi, “ABD, Tayvan’ın bağımsızlığını desteklememe, Tayvan’ı silahlandırmayı bırakma ve Çin ile barış içinde yeniden birleşmesini destekleme konusundaki kararlılığını yerine getirmek için somut adımlar atmalıdır.” dedi. Toplantıda Çinli lider, Tayvan ile birleşme konusunda kararlı olduklarını ve bunun önlenemeyeceğini vurguladı.

ABD-ÇİN İLİŞKİLERİNDE BİR DİZİ YENİLİK

Beyaz Saray’dan toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, Biden ile Xi arasında görüşülen diplomatik konuların yanı sıra, Çin’de üretilen ve yasa dışı olarak ABD’ye getirilen uyuşturucularla mücadeleye ilişkin bir anlaşmanın da görüşüleceği belirtildi. Askeri ve ekonomik anlamda iki devletli ilişkilerin vurgulandığı toplantıda, yapay zeka ve teknolojik gelişmeler konusunda da fikir alışverişinde bulunulduğu vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu