Haber

Yunanistan’ın geri ittiği Fas uyruklu düzensiz göçmenler yaşadıklarını anlattı

Yunanistan tarafından geri itildikleri Meriç Irmağı kıyısında Türk askerlerince kurtarılan Fas asıllı sistemsiz göçmenler yaşadıklarını anlattı.

Avrupa’ya gitme umuduyla Meriç Nehri’nden Yunanistan’a geçen düzensiz göçmenler, Yunan güvenlik güçlerince yakalanıyor.

Buradan yasa dışı yollarla Türkiye’ye gönderilen Fas asıllı 3 sistemsiz göçmen, Türk hudut birliklerince kurtarıldı.

Yunan güvenlik güçlerince kıyafet ve paraları alınan, darbedilen sistemsiz göçmenler Edirne’de sağlık kontrolünden geçirildi, tedavileri yapıldı.

Edirne Göç İdaresi Müdürlüğü’nde kalan göçmenler, yaşadıklarını anlattı.

“Bizi dövdüler, telefonlarımızı paramızı aldılar, işkence ettiler”

26 yaşındaki Omar Halimi, Yunan güvenlik güçleri tarafından darbedildiklerini söyledi.

Daha güzel kurallarda yaşamak için Avrupa’ya gitmek istediklerini belirten Halimi, “İnsan gibi muamele etmediler bize. Bizi dövdüler, telefonlarımızı paramızı aldılar, işkence ettiler. Bunları neden yaptıklarını bilmiyorum. Hedefimiz Avrupa’ya gitmekti. Yunanistan’ı sadece güzergah olarak kullanacaktık.” dedi.

Halimi, Yunan polisinin kendisine tahta sopalarla vurduğunu dile getirdi.

Yunan polisine hiçbir şey yapmadıklarını ifade eden Halimi, “Bize kötü davrandılar, dövdüler. Neden yaptıkları hakkında bir fikrimiz yok. Biz onlara hiçbir şey yapmadık. Oradan bizi Türkiye’ye geri gönderdiler. Türkiye’de bizi insan gibi karşıladılar. Hastaneye götürdüler, tedavi ettirdiler kıyafetlerimizi verdiler.” diye konuştu.

Mehdi Abboubi de Yunanistan’dan Türkiye’ye geri itildikten sonra Türkiye tarafında çok düzgün karşılandıklarını belirterek, “Bizi hastaneye götürdüler, tedavi ettirdiler. Yemek kıyafet ihtiyaçlarımızı giderdiler. Allah onlardan razı olsun.” dedi.

Abedelkarim Roumane de Yunan polislerinin kendilerini yere yatırarak sert formda dövdüğünü, sol ayağını kaldırmakta zahmet çektiğini belirtti.

Yunan güvenlik güçlerinin kendilerine berbat muamele ettiğini söyleyen Roumane, “Sanki hayvanmışız gibi muamele ettiler bize. Bizi Türkiye tarafına nehir üzerinden geri ittiler. Hastaneye götürüldük, röntgen çektirdiler, tedavimiz yapıldı. Türk askerlerine, polislere çok teşekkür ediyoruz. Bize çok iyi davrandılar.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu