Haber

Türk Eczacılar Birliği Deprem Bölgesine 50 Tonluk Uçakla Yardım Gönderecek

Türk Eczacılar Birliği, Kahramanmaraş’ta 10 ilde yıkıma neden olan depremler sonrası ilaç ihtiyacının karşılanması amacıyla afet bölgelerinde konteyner eczaneler, seyyar tır eczaneleri ve sahra eczaneleri gibi gezici afet eczaneleri kurarak ilaç hizmeti verecek. 50 ton kapasiteli bir uçakla yarın bölgeye ilaç ve medikal malzeme ulaştıracak. ve diğer ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardımları gönderecektir.

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yıkıma yol açan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bölgeye yardım gönderilmeye devam ediyor. Türk Eczacılar Birliği de Türkiye’nin dört bir yanından eczacıların bağışladığı bağışları yarın İstanbul’dan hareket edecek hava kargosu ile bölge eczacı odaları aracılığıyla bölgeye ulaştıracak.

Türk Eczacılar Birliği’nden bugün yapılan açıklamaya göre, ilk yardım ilaçları, ağrı kesiciler, antibiyotikler, ateş düşürücüler, kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi en çok ihtiyaç duyulan ilaç ve tıbbi malzemeler ile bebek mamaları, bebek bezleri gibi sarf malzemeleri, hijyenik kadın bağı bulunur.

Ayrıca toplanan ısıtıcı, battaniye, kışlık mont, çorap, bere, çocuk kıyafeti gibi ihtiyaç malzemeleri bölge eczane odaları aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Uçakla gönderilen yardım deprem bölgesine ulaştıktan sonra afetten zarar gören tüm illere TIR’larla ulaştırılacak ve hızlı bir şekilde depremzedelere dağıtılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu