Haber

Teknolojik Hastane

Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi teknolojinin sağladığı kolaylıkları değerlendirerek hasta ve yakınlarının konfor ve güvenliğine yönelik projeler geliştirmektedir.

  Hastane 43.000 metrekare kapalı alana sahip olduğu için güvenlik açıklarının kapatılması için güvenlik çalışanlarının QR kod sistemi ile güvenlik denetimlerinin yapılması gerektiğinden iki saatte bir devriye gezerek bu sorunu çözmeye çalışıyor. Konuyla ilgili Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) açıklama yapan hastane yetkilileri, “Hastanenin yatay mimarisi nedeniyle güvenlik kontrolünün sağlanmasının zor olduğu görülüyor. Bunun için gerekli olan farklı noktalara QR kodların yerleştirildiğini gördük. Bu uygulama ile hasta, hasta yakını, sağlık çalışanı ve sağlık kuruluşunun envanterinde bulunan değerli demirbaş ve sarf malzemelerinin de güvenliği sağlanmış görünmektedir. Ayrıca hastaneden sağlık hizmeti alan vatandaşların ve sağlık çalışanlarının memnuniyetini artırmak ve her daim güvenilir bir hastane ortamı sağlamak için güvenlik hizmetlerinin takip edildiğini görmekteyiz.

QR Kod Sistemi ile Güvenlik

Yetkililer, “Poliklinikler, Yataklı Servisler, Otopark vb. alanlarda hem ana binada hem de ek binada QR kodlar uygulanıyor. Bu uygulama ile ihtiyaç duyulduğunda artırılabiliyor. güvenlik denetiminin gerektirdiği farklı noktalar için gereklidir. Hastanenin farklı noktalarına karekod yerleştirilerek gerçekleştirilen karekod kullanımı için güvenlik personelinin bazı saat dilimlerinde kaydırıldığını gözlemledik. Belirlenen noktalara konulan QR kodlar, görevlendirilen çalışanların akıllı telefonlarında QR KOD okuyucular ile iki saatte bir devriye gezilerek uygulanır. Bu otomasyon sistemi ile belirlenen alanlardaki güvenlik noktalarında güvenlik görevlisinin QR kodları okutarak güvenlik kontrolü sağlanmaktadır. Bu sistemi incelediğimizde bu sistem ile kurum yöneticileri 24 saat cep telefonlarındaki “Forms” uygulaması ile güvenlik görevlilerinin devriyede olup olmadığını anlık olarak takip edebiliyorlar. Sistem, program üzerinden hızlı bir şekilde izleme ve rapor alma özelliğine sahiptir. Uygulamanın tüm sağlık kuruluşlarında kullanılabildiğini, tamamen ücretsiz ve kolay kullanımlı olduğunu gördük. Bu sistemin piyasadaki karşılığı watchdog kontrol sistemidir. Kullandıkları bu sistemde güvenlik görevlisinin akıllı telefonlarından QR kodlar okunmakta ve bilgiler (tarih-saat ve açıklama) anında Google Form’a yansıtılmaktadır. Tamamen ücretsiz olduğu için bu sistemi kullanan sağlık tesisleri hem ülke ekonomisine katkıda bulunacak hem de bütçelerinden kaynak kullanmak zorunda kalmayacaklardır. Ülkemizdeki tüm sağlık tesislerinin bu sistemi kullanacağını düşünürsek bütçelerinden çok büyük rakamlar çıkmayacaktır” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

guzelyurthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu