Ekonomi

MHP’den Türk Tabipleri Birliği için kanun teklifi

MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu.

Teklifin münasebetinde, kamu hizmeti dışında çalışan doktorların zarurî üye olmasından gücünü alan TTB’nin, tüm doktorlar adına söz söyleme, hekimlik alanlarına müdahil olma ve mesleki disiplin açısından yargılama haklarına sahip olduğu belirtildi.

Dünyadaki uygulamaların aksine Türkiye’de ulusal hekim derneklerinin tek elde toplanarak TTB’nin yetkilendirildiği, böylece bütün tabiplerin bahtının Birliğin insafına bırakıldığı lisana getirilen münasebette, şu tabirlere yer verildi:

“Ülkemizin, ulusal güvenliğini tehdit eden, sınırlarımızdaki terör hareketlenmeleri ve milletin güvenliğini tehdit eden terör ögelerin bertaraf edilirken, milletin can ve mal güvenliğini koruyan, vatan savunması yapan kolluk güçlerimizin moral ve motivasyonuna ziyan veren açıklamalar, devlete karşı işlenecek en ağır hatadır. Ulusal birliğin tesisini zedeleyen açıklamalar ve kamuoyu vicdanını rahatsız eden beyanlar vermek tabip meslek mensuplarının ve STK’lerin işlevi olmamalıdır. TTB’nin, ulusal güvenlik sıkıntılarında bile terör odaklarıyla birebir görüşü savunması, vatan savunması yapan kolluk güçlerimizin moral ve motivasyonuna ziyan vermesi, terör örgütlerinin savunuculuğunu yapan birliğin isminin başında ‘Türk’ ibaresinin geçmesi kamuoyu vicdanını ve birebir görüşü savunmayan lakin kamu dışında çalışmak için üye olmak zorunda kalan tabiplerimizi rahatsız etmektedir.”

5 maddeden oluşan teklifle, Birliğin isminden Türk ifadesi çıkarılarak “Tabipler Birliği” olarak değiştirilmesi öngörülüyor. Tabiplerin TTB’ye üye olma zorunluluğu, isteğe bağlı hale getiriliyor.

Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen müddetler geçmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşı kabahatler, anayasal nizama ve bu sistemin işleyişine karşı hatalar ile Terörle Çaba Kanunu’nda yazılı suçlardan herhangi birinden mahkum olanlar ile KHK’ler ile kamu hizmetinden çıkarılanların TTB’nin merkez ve tabip odalarındaki üyelikleri sonlandırılacak ve sorumlu organlardaki misyonlarına son verilerek yerlerine yenileri seçilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu