Ekonomi

Kurtarma süreci İskenderun Limanı’nda elleçleme ve kapasitenin artırılmasıyla başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İskenderun Limanı’nın bir rıhtımının daha gemi trafiğine açıldığını belirterek, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremde ciddi hasar gören İskenderun Limanları’nda elleçleme ve kapasite artırılarak toparlanma sürecinin başladığını duyurdu. , 2023.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 6 Şubat 2023’te meydana gelen ve “Yüzyılın Felaketi” olarak nitelendirilen depremin 11 ili sarsarak büyük bir felakete yol açtığını hatırlatarak, “Bakanlığımız ekipleri hasar tespitinde bulundu. Afet sonrasında kıyı tesislerimize zarar verildi. Limak ve Gübretaş İskenderun Limanlarının rıhtımlarında ciddi hasarlar var.” “Hasarlar tespit edildi. Derhal harekete geçen özel sektörümüzün dinamizmi ve Bakanlığımızın gerekli desteği sağlamasıyla kıyı tesislerimizde planlandığı gibi depremden 48 saat sonra çalışmalara başlandı.”

“Limanın son hasarlı rıhtımı Aralık ayında onarımı tamamlandıktan sonra hizmet vermeye başlayacak.”

Uraloğlu, İskenderun Limanı’nın hızlı rehabilitasyon çalışmalarıyla eski gücüne kavuştuğunu belirterek, “İskenderun Limak Limanı’nda meydana gelen yangın, Denizcilik Genel Müdürlüğümüzün koordineli bir şekilde denizden, karadan ve havadan müdahalesiyle kısa sürede kontrol altına alındı. 8 Nisan 2023’te ilk ticari yangın çıktı. Ağır hasar gören konteyner gemisi, depremden sadece iki ay sonra elleçlenmek üzere İskenderun Limanı’na yanaştı. İskenderun Limanı’nın ikinci rıhtımı 29 Mayıs’ta hizmet vermeye başladı. Ekim ayında 300 metrenin üzerindeki konteynerlerin yanaşabileceği rıhtım ve elleçleme ekipmanlarının onarımları tamamlanarak 335 metre uzunluğundaki rıhtım tamamlandı. “Konteyner gemisi İskenderun Limanı’nda başarılı ve güvenli bir şekilde elleçlendi. Limanın son hasarlı rıhtımı da onarılarak Aralık ayında hizmete açılacak” dedi.

Depreme rağmen bir önceki döneme göre sadece yüzde 7 oranında azalma yaşandı.

Bakan Uraloğlu, İskenderun Bölge Liman Başkanlığı idari liman tesislerinde 6 Şubat – 31 Ekim 2023 tarihleri ​​arasında toplam 45 milyon 847 bin 22 ton yük ve 444 bin 199 TEU konteyner elleçlendiğini kaydederek, “Bu değerler ne zaman? Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında sadece yüzde 7’lik bir düşüş (depreme rağmen) var. 2022’nin aynı döneminde 49,22 milyon ton) ve yılsonunda geçen yılın fiyatlarına yaklaşması bekleniyor. Limak İskenderun Limanı’nda 6 Şubat ve 31 Ekim 2023 tarihlerinde 2 milyon 573 bin 118 ton kargo ve 246 bin 391 TEU konteyner elleçlendi. “Limakımız depremde büyük hasar görerek yıl ortasında rutin faaliyetlerine başlamış olsa da, çok hızlı ve kısa sürede toparlanarak özellikle konteyner elleçleme faaliyetleriyle bölge sanayimize hizmet vermeye başladı” dedi. – ANKARA

haber-catalzeytin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu