Haber

Kırık fay üzerine ikiye bölünen ağaçla ilgili beyin sarsıntısı uzmanından çarpıcı açıklama

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından kırsal Tetirlik İlçesi’ndeki dut ağacı ikiye bölündü. Mahallede oturan Hüseyin Balım, depremde mahallelerinde can kaybı olmadığını ancak evlerde hasar meydana geldiğini belirtti.

Depremin ardından meskenleri incelerken dut ağacını gördüklerini ve şaşırdıklarını anlatan Balım, gövdesi dikey olarak ikiye ayrılan ağaçtaki yarığın genişliğinin 1 metreyi bulduğunu söyledi.

Fayın yüzey kırıklarını incelemek, üç boyutlu modelini yapmak için bölgede bulunan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, mahalledeki ağacı da inceledi.

ŞİDDET SEVİYELERİNE YÜKSELDİ

Sözbilir, yaptığı açıklamada, sarsıntının büyüklüğünün 7,7 olmasına rağmen yoğunluğunun 11’e çıktığını, deprem sırasında tabanın şekil değiştirirken fayın geçtiği yerlerde fışkırma meydana geldiğini ve bu sallanma boyutunun 100’e ulaştığını kaydetti. depremin büyüklüğünün göstergesi.

DEPREM 200 YILDA OLMASI GEREKENİ 60 SANİYEDE YAPTI

Sözbilir, ana fay üzerinde yaptıkları incelemelerde 2 metreden 7 metreye kayma tespit ettiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“ARIZA GÜCÜ, AĞAÇ NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDI”

Sözbilir, 1999 depreminden sonra da benzer bir görüntüyle karşılaştığını ve o depremde fayın ağacı yana fırlattığını gördüğünü belirtti. Burada ağacı aşağıdan yırttı. Fayın gücüyle ağaç ne yapacağını bilemedi ve kendini alttan açtı. Yani yer altından aşırı stresin atılması ağaçta böyle bir etki yaratır. Binayı yıkıyor, yolu kapatıyor, baraja zarar veriyor. Mesela barajlarımız bu depremde yıkıldı.dedi.

Normalde deprem olmadan önce fayların haritasını çıkardıklarını belirten Sözbilir, fayın deprem sırasında tam olarak aynı yerleri kullandığını, bu noktaların yer kabuğunun zayıf olduğu yerler olduğunu belirtti. Arıza toprağa gelince bela başlar. Dünyayı kestiğinde en az 6 büyüklük demektir. Yeryüzünde darbeler oluşturmaya başladığı andan itibaren üzerinde ev veya yol varsa yoğunluğunu arttırır.” sözlerini kullandı.

haber-bozkir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu