Ekonomi

JPMorgan: TCMB Karahan’ın liderliğinde muhtemelen daha şahin olacak

ABD’li yatırım bankası JPMorgan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın af talebi ve Başkan Yardımcısı Fatih Karahan’ın atanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

JPMorgan yetkilileri, Para Politikası Kurulu’nun (PPK) artık daha şahin olabileceği yönündeki görüşleri nedeniyle TCMB’deki liderlik değişikliğini enflasyonun ve liranın düşürülmesi açısından olumlu gördüklerini belirtti. Yayınlanan notta, “Para politikasının önümüzdeki dönemde enflasyon görünümüne daha duyarlı olması muhtemel olduğundan faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

“TCMB’de liderliğin kalıcılığına ilişkin belirsizlik devam ediyor”

Notta, Karahan’ın enflasyonla mücadele için para politikası ile maliye politikası arasında daha fazla koordinasyon sağlamasının beklendiği belirtilirken, TCMB liderliğinin uzun ömürlülüğüne ilişkin belirsizliğin devam ettiği ve politika değişikliklerine ilişkin şüpheleri artırdığı açıklandı.

JPMorgan notunda, “Ani liderlik değişiklikleri yatırımcılarda rahatsızlık yaratırken, yeni TCMB Başkanı’nı enflasyonun ve liranın düşürülmesi açısından olumlu görüyoruz. Son MPC açıklamasındaki güvercin eğiliminin artık tersine dönmesi mümkün. Önümüzdeki perşembe günü TCMB Enflasyon Raporu Basın Toplantısında TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın geleceğe yönelik şahin bir talimat vermesini bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde para politikasının enflasyon görünümüne daha duyarlı olması muhtemel olduğundan, daha sıkı makroihtiyati tedbirlerle birlikte yüksek faiz oranlarının daha uzun süre devam etmesini bekliyoruz.” Onun sözleri yer aldı.

Öte yandan Karahan’ın atanmasıyla enflasyonla mücadelede para ve maliye politikaları arasında daha fazla koordinasyon sağlanması ihtimalinin yüksek olduğu kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu