Haber

GTÜ ve Japonya Kagawa Üniversitesi, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Doğu Marmara bölümünü araştıracak

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ile Japonya Kagawa Üniversitesi arasında Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Doğu Marmara bölümünde araştırma yapmak ve afetlerle baş edebilecek toplumlar yaratmak için mutabakat zaptı imzalandı.

Yüksek Öğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar ile Kagawa Üniversitesi Prof. Dr. Yoshiyuki Kaneda Ortak Araştırma Sözleşmesi’ni imzaladı.

GTÜ Marmara Afete Dayanıklı Binalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (MARTEST) ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında daha önce Afetlere Karşı Güçlü Toplumlar Geliştirmek İçin Araştırma ve Eğitim Kompleksi Kurulması Projesi imzalanmıştı.

Bu kapsamda iki üniversite arasında ortak araştırma yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Oluşturulacak proje kümesi, Kuzey Anadolu Fay Sınırının Doğu Marmara bölümünde depreme dayanıklı yapıların tasarımında yenilikçi üretim teknikleri ile detaylı sismik ve jeodezik araştırma çalışmaları yürütecek.

Çalışmaların, beklenen Marmara Depremi nedeniyle oluşacak yapısal risklerin azaltılmasına değerli katkılar sağlaması hedeflenmektedir.

Ayrıca, afet riskinin azaltılmasına yönelik kapsamlı, deneysel ve veriye dayalı açık bilgi platformu oluşturularak deprem mühendisliği teknolojisinin yaygınlaştırılması, eğitim içeriklerinin hazırlanması ve özellikle afetlerle baş edebilecek toplumların oluşturulması amacıyla afet bilincinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar planlanmaktadır. depremler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu