Haber

Gaziantep’te geçici barınma merkezinde çalışmalar sürüyor

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin yaraları sarılmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un koordinasyonunda, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Emlak Konut Genel Müdürlüğü tarafından depremzedeler için yığma yığma, prefabrik ve konteynerlerden oluşan kesikli barınaklar yapılıyor. .

Yoğun çalışmaların devam ettiği kesintili barınma alanlarının kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, söz konusu kesintili yapı alanı 2 farklı bölümde toplam 305 bin metrekare olarak planlandı.

19 bin kişi kalabilecek

Sosyal tesislerin yer alacağı 3 bin 208 üniteden oluşacak kesintili konaklama merkezinde 19 bin kişi konaklayabilecek.

Alt yapısı yapılmış, zemin tesviye çalışmaları tamamlanmış, konteynerleri getirilen süreksiz barınma alanlarında inşaatına başlanan tuğla konutlar da yükseliyor.

Gaziantep’in Nurdağı ilçesine koordinatör olarak atanan Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, bölgede hummalı bir çalışma olduğunu söyledi.

“200’ü tamamen bitirdik”

Ekiplerin 24 saat esasına göre çalıştığını belirten Demirtaş, şunları söyledi:

“Şu anda 1288 adedi (bağımsız üniteler) yapım aşamasında. 200 tanesini tamamen bitirdik. Diğerleri de çok hızlı bir şekilde devam ediyor. 200 adet daha hazır olmak üzere. Bugün teslim edilecek ve yarın 200 vatandaşımız kentte konteyner inşaatı biten bölgelere taşındı. Gerisini inşallah bir an önce yapıp vatandaşlarımıza ulaştırmak istiyoruz.”

“Kanepeden koltuklara kadar tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz”

Alt yapı ve üst yapı işlerini bitirdikten sonra konteynerleri teslim ettiklerini belirten Demirtaş, “Şu anda bu konutların sıcak su ve ısınma sorununu çözüyoruz. Kanepelerinden koltuklarına kadar ihtiyaçlarını karşılıyoruz. İnşallah vatandaşlarımız geçici olarak burada kaldıktan sonra kalıcı konutlarına taşınacaklar.”değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu