Haber

Diyanet Başkanı Erbaş’tan ‘terör örgütleri’ mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan ‘terör örgütleri’ mesajı

ANKARA – Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet Akademisi öğrencilerine hem kendilerini doğru dini bilgilerle donatmalarını hem de İslam coğrafyasında olup bitenlerden haberdar olmalarını tavsiye ederek, “Böyle bir donanımla hem İslam dünyasının hem de insanlığın yaşadığı süreçleri doğru okuyabiliyoruz. Ancak FETÖ’nün böyle bir donanımı varsa, “Bölgemizde DEAŞ, Boko Haram gibi istismarcı örgütlerin emellerini görebiliriz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ankara Din Yüksek İhtisas Merkezi’nde düzenlenen “Diyanet Akademisi 2023-2024 Din Yüksek İhtisas Eğitimi Açılış Programı”na katıldı. Programda din görevlisi adaylarına ilk dersi veren Erbaş, ihtisas merkezlerinde bu yılki eğitim programına 450’ye yakın yeni öğrencinin katıldığını belirtti.

Erbaş, bilim yolculuğunun 50 yıl önce ihtisas merkezlerinde başladığını belirterek, bu merkezlerde eğitim almanın büyük bir nimet olduğunu ifade etti.

“Başkanlığımız diğer ülkelere örnek oluyor”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın İslam dünyasındaki dini teşkilatlara örnek teşkil eden bir kurum olduğuna işaret eden Erbaş, “Nereye gitsek Cumhurbaşkanlığımızdan bahsediyoruz, o devletin üst düzey yöneticileri de hayranlıkla dinliyor ve özellikle dile getiriyorlar. : ‘Bize rol model olun. Biz sizin Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatınız gibiyiz. Bir teşkilat kuralım.’ Bu durum bize sorumluluklarımızın ne kadar büyük olduğunu, sevgi ve ufkumuzu ne kadar geniş tutmamız gerektiğini gösteriyor” dedi.

“Amacımız insanlarımızı doğru dini bilgilerle buluşturmaktır”

Eğitimin esasının Allah’ın rızasını kazanmak ve cehaleti ortadan kaldırmak olduğunu belirten Erbaş, “Asıl amacımız insanları doğru dini bilgilerle buluşturmaktır. Bunu yaşayarak görüyoruz. Ama biz halkımızı Kur’an ve Sünnet’ten kopmayan, ılımlı bir anlayış konusunda bilgilendirmek ve beslemek istiyoruz. Böyle bir hedefi taşıyanlar kendilerinin ve içinde bulundukları toplumun dünya ve ahiret mutluluğuna vesile olabilirler” dedi.

İslam’ın, insanların kalplerini aydınlatmanın yanı sıra, akıllarını da bilgiyle aydınlatmayı amaçladığını belirten Erbaş, “İnsanları hem zihinsel, hem duygusal, hem de pratik olarak birbirleriyle tutarlı bir şekilde eğitmeyi amaçlamaktadır. İslam’ın eğitim anlayışı budur. Örnek olabilirler, hayatlarına dokunabilirler, taraf olabilirler” dedi.

Erbaş’tan ‘terör örgütleri’ mesajı

Öğrencilerin hem gerçek dini bilgilerle donatılmalarını hem de İslam coğrafyasında olup bitenlerden haberdar olmalarını tavsiye eden Erbaş, “Böyle bir donanımla hem İslam dünyasının hem de insanlığın içinden geçtiği süreçleri doğru okuyabiliyoruz. Tüm bu alanlara doğru bilgiyi dahil ettiğimizde, uzmanlık eğitimimiz bizi hayatın ilerisine taşıyacak, insanımıza ve insanlığa örnek ve lider kılacaktır.”

Erbaş, içinde bulunduğumuz çağın iletişim ve teknolojinin insanları kuşattığı, toplumları şekillendirdiği bir çağ olduğunu, bu nedenle öğrencilerin insanlara ulaşma noktasında uzmanlık eğitimlerinin yanı sıra bu alandaki bilgi ve yaratıcılıklarını da en üst seviyeye taşımaları gerektiğini söyledi. .

Türkiye genelindeki Dini Yüksek İhtisas Merkezlerindeki din görevlileri, 2023-2024 Dini Yüksek İhtisas Eğitimi Açılış Programını canlı temasla izledi.

Programa Diyanet İşleri Başkanı Diyanet Akademisi Lideri Doç. Dr. Enver Osman Kaan da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu