Haber

Biden yönetiminden ‘F-16’ hamlesi! Yunanistan kritik gelişmeyi açıkladı…

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye F-16 satışına yeşil ışık yakan ABD Lideri Joe Biden’ın olumlu görüşünü değiştirmediği ancak ABD Kongresi’nden onay alması gerektiği ve bunun için bir formül arayışında olduğunu.

Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, geçtiğimiz günlerde ABD Kongresi’nde silah satışıyla ilgili kilit isimlerle görüşmüş ve 11-12 Temmuz’daki NATO Zirvesi öncesi Ankara’nın onayıyla İsveç’in ittifaka üyeliği gerçekleşirse F-It gönderecek. 16 savaş uçağının satışıyla ilgili tutumlarının nasıl olacağının nabzını tuttuğu iddia edildi.

BEYAZ SARAY HAREKETTE

Yunan Kathimerini gazetesinin manşetinde, ABD’de Türkiye’ye F-16’ların satışına ilişkin temasların bugüne kadar Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütüldüğü ancak son günlerde durumun değiştiği ve Beyaz Saray devreye girdi.

Kathimerini, bu durumun Joe Biden’ın Türkiye’ye F-16 satışına ilgisinin arttığına işaret ettiğini söyledi. “Sullivan, silah satışında önemli bir rol oynayan ABD Kongresi üyelerini niyetlerini nasıl geri çekebileceklerini veya itiraz edebileceklerini araştırmaya çağırıyor.”Sullivan’ın sık sık yazdığı gibi, “Türkiye’nin tek sorunu İsveç’in NATO üyeliği değil, Türkiye genel olarak politikasını değiştirmeli”cevabını aldığını iddia ederek, “Beyaz Saray’ın işi zor”ifadesini kullandı.

aydintepeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu