İş

Bakan Bolat’tan Mısır’a iki günlük ziyaret

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Bolat’ın ziyareti, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmed Samir Saleh’in daveti üzerine gerçekleştirilecek.

Bakanlığın, Türkiye ile Mısır arasındaki ticari ve ekonomik bağların daha da geliştirilmesi amacıyla düzenlediği geziye, ülkenin önde gelen iş adamlarından oluşan bir ticaret heyeti de katılacak. Aralarında 10 sivil toplum kuruluşu liderinin de bulunduğu 113 iş insanının yer aldığı ziyaret programı, Türk ve Mısır iş dünyası arasındaki ticari ve ekonomik bağların geliştirilmesini amaçlıyor.

Bakan Bolat, yuvarlak masa toplantısında Türk ve Mısırlı iş çevreleriyle bir araya gelecek, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Salih ile de ikili görüşme gerçekleştirecek.

Söz konusu toplantıda, 10 milyar dolar civarında olan Türkiye-Mısır ticaret hacminin 5 yılda 15 milyar dolara çıkarılmasına yönelik yol haritası çizilecek. Türkiye ile Mısır arasında Teknik Danışmanlık Toplantısı ve Serbest Ticaret Anlaşması’nın 5. Ortak Komite Toplantısı 24-25 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi. Ayrıca alanda yaşanan gelişmeler de tartışılacak.

Yerel para birimlerinin ikili ticarette kullanılması da ele alınacak.

27-28 Ekim tarihlerinde yapılan görüşmelerde, Türkiye-Mısır Serbest Ticaret Anlaşması’nın genişletilmesi ve revize edilmesi müzakerelerinin başlatılması, ikili ticarette yerel para birimlerinin kullanılması, iki ülke arasında Ro-Ro hattının kurulması, çalışmalar yapılması gibi konular ele alındı. Mısır’daki iş çevrelerinin karşılaştığı izinler ve pazara girişteki zorluklar da ele alınacak. .

Bolat, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin himayelerinde bu yıl Kahire’de ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası İmalat Kongre ve Fuarı’nın açılışına katılacak ve Türk firmalarının sektör temsilcileriyle toplantılar gerçekleştireceği fuar alanını ziyaret edecek. Mısırlı meslektaşları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu