Teknoloji

Avustralya’da 100 Milyon Yıllık Uçak Boyunda Uçan Dinozor Fosili Bulundu

2021 yılında Koronoaurus Korner Müzesi küratörü Kevin Petersen, Avustralya’nın Batı Queensland bölgesinde devasa dinozor kemikleri keşfetmişti. Bu kemikler üzerinde çalışmalarını sürdüren Curtin Üniversitesi araştırmacıları, bu kemiklerin Haliskia peterseni türü bir pterosaura ait olduğunu ortaya koydu. 

Haliskia peterseni, bundan yaklaşık olarak 100 milyon yıl önce yaşamış ancak yeni keşfedilmiş bir tür olarak dikkat çekiyor. Erken Kretase döneminde göklerde süzülen bu güçlü uçan sürüngenler yeni keşfedilen bir anhanguerian pterosaur türü olarak biliniyor. 

Bir zamanlar iç deniz bölgesiydi

Queensland’in orta-batı bölgesi o dönemde büyük bir iç denizin altında yer alıyordu. Curtin Toprak ve Gezegen Bilimleri Fakültesinden doktora öğrencisi Adele Pentland, yaptığı açıklamada “Yaklaşık 4,6 metrelik kanat genişliğiyle Haliskia 100 milyon yıl öncenin korkutucu avcısı olabilirdi.” ifadesini kullandı. 

Bulunan kalıntılar arasında üst çene kemikleri, kıvrımlı dişler, türe özel bir omuz kemiği örneği yer alıyor. Bu türün üyelerinin Brezilya, İngiltere, Fas, Çin, İspanya ve ABD’de bulunabiliyor. Petersen’in kalıntılar üzerinde titizlikle yaptığı çalışmalar sayesinde bilimsel çalışmalar için paha biçilmez bir örnek oluşturdu. Pentland, yaptığı açıklamada “Bay Petersen’in özenli hazırlığı, bugüne kadar Avustralya’da keşfedilen en eksiksiz anhaguerian ve herhangi bir pterosaur örneğinin kalıntılarını sağladı.” ifadesini kullandı. 

arnavutkoy-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu