Haber

Avukattan hakime: Bu harddisk sizi örgüt üyesi yapar

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Lideri Selçuk Kozağaçlı, derneğin üyeleri Barkın Timtik, Oya Aslan ve Özgür Yılmaz’ın tutuklu, 19 avukatın da tutuksuz yargılandığı davanın karar duruşmasına bugün devam edildi. Silivri Cezaevi’ndeki duruşma salonunda görülen davada Cuma günü karar çıkması bekleniyor.

Dava, sanık avukatlarının savunmalarıyla sürüyor.

Davanın bugünkü duruşmasında, savcılığın hazırladığı iddianamenin ana kanıtlarından “Hollanda/Belçika Belgeleri” ismi verilen dijitallerle ilgili avukat Oğuzhan Topalkara’nın yaptığı savunma dikkat çekiciydi.

Topalkara, 1 Nisan 2004’te yapılan operasyonla ele geçirildiği belirtilen lakin 23 Kasım 2005’te üzerinde değişiklik yapıldığı ortaya çıkan, örgütsel dökümanlardan oluştuğu belirtilmesine karşın içinde Kill Bill, Spiderman, Leon üzere tanınan sinemalar yer alan dijitallerle ilgili sunumda, “mahkeme başkanının da örgüt üyesi olabileceğini, bunu iddia etmenin çok kolay olduğunu” anlatmaya çalıştı.

“Sizinle ilgili bir şeyler uydurdum”

Elindeki hard diski İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi Lideri Ali İhsan Horasan’a gösteren Topalkara, “Ben bu hard diskin içine sizinle ilgili internette yer alan bilgileri toparlayarak koydum. Ama onunla yetinmedim, sizinle ilgili bir şeyler uydurdum. Burada yargılanan avukat meslektaşlarım gibi ben de müvekkillerime ‘Susma hakkını kullanın’, diyorum, hayatını kaybeden müvekkilerin cenazelerine, 1 Mayıslara katılıyorum. Yani ben de sanık avukatlar gibi örgüt üyesi gibi suçlanabilirim” ifadelerini kullandı.


Davanın karar duruşması, Silivri Cezaevi yerleşkesinde görülüyorFotoğraf: Getty Images/AFP/M.Ozer

Mahkeme Başkanı’na yönelik “Sizin için tehlike buradan sonra başlıyor Sayın Lider. Hakkımda kimi suçlamalardan bir belge oluşturulabilir ve üst kata çıkarken gözaltına alınabilirim. Üzerimde de bu gördüğünüz hard disk bulunabilir. Bu hard disk örgütsel döküman olarak kayda alınacak. İçinde de sizinle ilgili uydurduğum şeyler var. Ben uydurmuş olabilirim lakin örgüt üyeliği kuşkusuyla gözaltına alınmam ve üzerimdem çıkan hard diskte isminizin yer alıyor olması sizi örgüt davasında sanık yapar” diyen Topalkara, söylediklerinin kurgudan ibaret olduğuna işaret etti ve neden böyle bir kurgu yaptığını şu sözlerle açıkladı:

“Size ulaşamıyoruz. Taleplerimizi devamlı reddediyorsunuz. Biz Hollanda/Belçika Dokümanları isimli dijitallerin geçersiz olduğunu size 300 unsurluk bir dilekçeyle anlattık. ‘Bu dijitaller üzerinden tahrifat incelemesi yapın’ dedik. Lakin siz tüm taleplerimizi reddettiniz. Fakat bu hard diskle anlattıklarımdan sonra örgüt üyesi olmanın, bu nedenle yargılananmanın ne kadar kolay olduğunu anlamışsınızdır diye umuyorum.”

DVD kayboldu, CD eklendi

Davada, Avukat Derviş Aydın da dijitallerle ilgili bir sunum yaptı. Dijitallerin Gülen yapılanmasına üyeliğin yanı sıra resmi evrakta sahtecilik ve resmi belgeyi yok etme üzere suçlamalardan karar giyen eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Lideri Ramazan Akyürek’in imzasıyla adli emanete alındığını hatırlattı.

Aydın, dijitallerin Hollanda’dan 1 DVD olarak geldiğini, Akyürek’in imzasıyla adli emanete alınan dijitallerin ise 6 hard disk, 4 DVD ve 1 CD’den oluştuğunu söyledi ve “Daha sonra bu dijitaller 6 hard disk, 3 DVD ve 2 CD’ye döndü. Yani 1 DVD eksildi, 1 CD çoğaldı. Sonradan eklenen CD’nin ise Türkiye’de imal edildiğini tespit ettik. Adli Tıp Kurumu’nda yapılan incelemelerde, içerik eşleşmesi yok ama bazı kelimelerde eşleşmeler var. Eşleşmeler ise Türkiye’de imal edilen CD’de çıktı” tabirlerini kullandı.

2013 yılından bu yana süren davada, tutuklu ve tutuksuz sanıkların avukatlarının savunmalarının bitmesinin akabinde ÇHD’lilere son kelamları sorulacak. Davada Cuma günü karar çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu