Ekonomi

61 ihracatçı birliği depremzedeler için ayni ve nakdi yardım seferberliği başlattı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, TİM öncülüğünde 61 ihracatçı birliğinin bire bir ve nakdi yardım başlattığını bildirdi. Yardım malzemelerimizi taşıyan ilk tırlar dün akşam yola çıktı. Ekiplerimiz, ihracatçılarımızdan gelen yardım malzemelerini bir an önce ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için canla başla çalışıyorlar. Aklımız, kalbimiz yerinde. deprem bölgesi.” terimleri kullandı.

İHKİB’den yapılan açıklamaya göre, birlik tarafından düzenlenen İstanbul Hazır Giyim ve Moda Fuarı’nın (IFCO) üçüncüsü İstanbul Fuar Merkezi’nde başladı.

Fuarda yaptığı konuşmanın yer aldığı açıklamada, TİM ve İHKİB Lideri Mustafa Gültepe, deprem felaketi nedeniyle tüm ülkenin yasta olduğunu belirtti.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Gültepe, şunları kaydetti:

“Acımız büyük. Enkaz altında kalan vatandaşlarımızın en kısa sürede sağ salim kurtarılmalarını temenni ediyoruz. Tarihte eşine az rastlanan bu büyük felaketin yaralarını sarmak için el ele vermeli, kenetlenmeliyiz. ve iş birliği yapıyoruz.Kış koşullarında evsiz kalan depremzedelerimiz için tek ihracat ailemiz ihracatçı ailemiz.TİM öncülüğünde 61 ihracatçı birliğini depremzedeler için ayni ve nakdi yardım seferberliği başlattık. yardım malzemeleri dün akşam yola çıktı.İhracatçılarımızdan gelen yardım malzemelerini bir an önce ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için gruplarımız canla başla çalışıyor.Aklımız ve yüreğimiz sızladı.Böyle bir devirde fuar düzenlemek gerçekten çok zor. ekonomik olarak ne kadar güçlüysek depremin yarattığı tahribatı da o kadar hızlı onarabiliriz.Güçlü olduğumuz segmentlerin potansiyelini özellikle küresel pazarlarda harekete geçirmeliyiz diye düşünüyorum.Hazır giyim sektörümüzün artısı d değeri Milli üretimi, istihdamı ve 21 milyar doları aşan ihracatı ile ülkemiz ekonomisi için kritik öneme sahiptir. Yaklaşık 750 bin kişiye istihdam sağlayan bölüm, her yıl ülkemize 18-19 milyar dolar döviz kazandırıyor. Bu segmentte 40 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşmak için IFCO’nun kaldıracını maksimum seviyede kullanmak istiyoruz.”

İHKİB Başkan Yardımcısı Mustafa Paşahan da depremin yaralarını sarmak için her zamankinden daha çok çalışmaları gerektiğini belirtti.

Cumhuriyetin 100. yılında 600’den fazla firmanın katılımıyla 100 bin metrekarelik alanda IFCO’yu organize ettiklerini kaydeden Paşahan, “Amerika’dan Avustralya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya 5 kıtadan alıcı IFCO için İstanbul’a geldik. Ziyaretçilerimiz var. Alanında Avrupa’nın en büyüğü olan fuarımızı 5 bini nitelikli alıcı olmak üzere yaklaşık 30 bin kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

IFCO 11 Şubat Cumartesi günü sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu